KONTAKTIRAJTE

dpf logo

FAQ

Filter za dizel čestice je uređaj dizajniran za uklanjanje čestica dizela ili čađi iz izduvnih gasova dizel motora. Cilj je da se okolni vazduh učini čistijim i bezbednijim, posebno u skučenim prostorima. Od 2009. godine, kada je stupio na snagu „Euro 5” standard, standardi o emisiji izduvnih gasova za nove dizel automobile zahtevaju ugradnju DPF-a na izduvni sistem.

Gasovi koji se oslobađaju kao rezultat sagorevanja dizel goriva se filtriraju u DPF-u i DPF se vremenom začepljuje. Zato što je filter i dizajniran za filtriranje tako da se normalno začepljuje. Kao što znate, u vozilima postoji sistem regeneracije. Ovaj sistem radi u određenim periodima i sagoreva čađ nakupljenu u DPF-u. Tokom regeneracije, temperatura unutar DPF-a raste do 700 C, ali regeneracija nakon određenog vremenskog perioda postaje nedovoljna. Tokom regeneracije pepeo se formira kao rezultat sagorevanja. Ovaj pepeo omogućava da se čađ zalepi i tokom vremena, DPF se začepi i regeneracija postaje beskorisna.

Vozilo treba redovno održavati i koristiti ulje za čestice. Trebalo bi da koristite kvalitetno dizel gorivo. Ne bi trebalo da koristite vozilo pri maloj brzini duže vreme. Kada vidite upozorenje o regeneraciji na instrument tabli, nemojte zaustavljati vozilo, pratite uputstva i dovršite regeneraciju. Upoznajte svoje vozilo, odvedite auto mehaničaru i tražite dijagnostiku ako čujete nenormalan zvuk ili miris.

Verovatno će se dpf otopiti na visokoj temperaturi ako nastavite da vozite sa blokiranim DPF-om jer će blokirani DPF blokirati protok vazduha koji dolazi sa strane motora, pa će se temperatura unutar DPF-a povećati i on će se otopiti. Takođe motor i druge vredne komponente kao što su turbo, egr (hladnjak ulja) će se pokvariti tako da ćete imati neispravan motor i mnogo troškova. Zato vam preporučujemo da nabavite dpf uslugu čišćenja kada vidite dpf lampicu upozorenja na kontrolnoj tabli.

Danas postoji mnogo metoda za čišćenje DPF-a, ali većina njih oštećuje DPF ili ga ne čisti. DPF je mnogo oštećen, posebno u metodama čišćenja koje koriste hemikalije na bazi kiselina. U načinu čišćenja koji se izvodi u rerni na temperaturama do 1200 stepeni, DPF puca jer se jako zagreva i brzo se hladi. Najbezopasniji i najsigurniji način čišćenja je EMIRMAK-ov metod. EMIRMAK vrši čišćenje toplom vodom i alkalnim hemikalijama. Pri čišćenju se koristi vazdušni pritisak, a za uklanjanje čađi i pepela se koristi hidinamička tehnika. Nakon čišćenja na bazi vode, faza 2 čišćenja vrši temperaturu od 100-250 C i visok protok vazduha tako da će dpf biti očišćen skoro 100%.

EMIRMAK nudi najpovoljniji metod u poređenju sa svojim konkurentima. Možete vršiti čišćenje DPF-a na bazi vode, termičko sušenje i faza 2 DPF čišćenje sa jednom mašinom. Takođe meri protivpritisak, odnosno 3 funkcije u jednoj mašini i ceo proces se odvija po našoj metodi čišćenja na bazi vode: U našoj mašini možete da perete i toplo i hladno. Za čišćenje postoji cirkulaciona pumpa i u DPF se u proseku upumpava 10 tona vode na sat. U konkurentskim sistemima se pumpa nešto vode i nešto vazduha, ali ovo metoda je veoma slaba u poređenju sa našom metodom. U našem sistemu i vazdušni pritisak i cirkulacija. Naša pumpa ima pritisak i veliki protok tako biće efikasniji od konkurencije i nećete gubiti vreme. Faza 2 Termičko sušenje DPF čišćenje 100-250 C Vrući vazduh sa visokim protokom se utiskuje u DPF, ovaj proces se nastavlja neko vreme, DPF se suši i preostala prljavština unutar DPF-a se čisti.

Katalizator je deo izduvnog sistema vašeg vozila i njegove starije tehnologije od DPF-a. Dpf je napravljen 2008. Dizelski katalizatori su dizajnirani da smanje zagađivače u vazduhu zbog poziva na smanjenje opasnih emisija iz vozila. Katalizatori su prvobitno dizajnirani 1970-ih za benzinske motore, ali su katalizatori počeli da se ugrađuju u dizel motore 1990-ih. Katalizatori smanjuju uticaj preko 90% štetnih emisija i toksina pretvarajući ih u ugljen-dioksid i vodu – uključujući ugljenik monoksida, azotnih oksida i ugljovodonika. Ukratko, katalizatori osiguravaju da motori vozila budu zdraviji za životnu sredinu i za ljude.

Katalizatori dizel motora se razlikuju od vozila sa benzinskim motorom, ali koncept u kojem uvode kiseonik za neutralizaciju štetnih gasova ostaje isti. U dizel katalizatoru, unutrašnjost metalnog kućišta ima dva keramička bloka sa hiljadama mikroćelijskih jedinica. Ovi keramički blokovi su obloženi plemenitim metalima, obično paladijumom i platinom, koji zagrevaju blokove i katalizuju hemikalije – pretvarajući ih u bezopasne gasove. Jedna primarna razlika između dizel i benzinskih katalizatora je u tome što dizel katalizatori ne koriste rodijum.

Katalizator, baš kao i DPF, vremenom se začepljuje jer katalizator takođe filtrira gasove koji dolaze iz motora. Katalizatori su starija tehnologija od DPF-a i imaju nižu filtraciju, tako da zagađenje katalizatora traje duže od DPF-a.

Topljenje katalizatora je češće kod benzinskih motora, uglavnom zato što se koristi TNG. Katalizator se topi u vozilima na benzin koji koriste TNG. Razlog je taj što TNG kada ovaj gas sagoreva proizvodi više toplote od benzina, a to dugoročno oštećuje motor i uzrokuje topljenje katalizatora.

U benzinskim motorima, iako ne u tolikoj meri kao kod dizel motora, sagorevanjem benzina zajedno sa gasom se oslobađaju štetni otpad, a ovi gasovi se filtriraju u katalizatoru i otpad izaziva začepljenje katalizatora. Pošto je benzin zapaljiviji, iako je otpad koji ostavlja na katalizatoru manji od DPF-a, on je postojaniji i teži i teži za čišćenje, pa svi misle da se benzinski katalizatori ne mogu očistiti. Ali to nije u redu jer smo do danas očistili hiljade benzinskih katalizatora i sve radi dobro tako da je čišćenje katalitičkog benzina moguće sa EMIRMAK tehnologijama.

Danas postoji mnogo metoda za čišćenje katalizatora kao i za čišćenje DPF-a. Ali tradicionalne metode ne rade ili su previše skupe i problematične. EMIRMAK DPF metoda čišćenja takođe funkcioniše na katalizatoru. Program mašine za čišćenje EMIRMAK DPF može se promeniti tako da se dobije recept pogodan za katalitičko čišćenje i EMIRMAK DPF mašina za čišćenje može lako da očisti katalizatore. Pogotovo benzinsko katalitičko čišćenje je veoma teško, pa mehaničari kažu da se ne može očistiti i da ga treba zameniti. Benzinsko katalitičko čišćenje je moguće i sa mašinom za čišćenje EMIRMAK DPF i katalizatora.

Selektivna katalitička redukcija (SCR) je napredni sistem aktivne tehnologije kontrole emisija koji smanjuje emisije azotnih oksida (NOk) iz izduvnih cevi do nivoa skoro nule u vozilima i opremi novije generacije sa dizel motorom. SCR je razvijen 2014. godine i dolazi sa Euro6 motora.SCR sistem uključuje nekoliko komponenti upakovanih zajedno sa drugim delovima sistema za kontrolu emisije. Svaki proizvođač ima svoje varijacije tipa i redosleda različitih komponenti u sistemu.

U oblasti kontrole emisije izduvnih gasova dizel motora, dve ključne tehnologije se ističu po svojoj efikasnosti u smanjenju zagađivača: filter za čestice dizela (DPF) i sistemi selektivne katalitičke redukcije (SCR). Oba sistema igraju ključnu ulogu u minimiziranju štetnosti emisije, ali one funkcionišu drugačije i imaju jasne prednosti. Dizel motori su poznati po svojoj efikasnosti, ali imaju istorijski postavljeni ekološki izazovi zbog većih emisija čestica (PM) i azotnih oksida (NOk). Razvoj sistema za kontrolu emisije kao što su DPF i SCR je revolucionisao industriju dizela, značajno smanjujući štetne zagađivače.


SCR sistemi su odlični u smanjenju emisija NOk, koje značajno doprinose zagađenju vazduha i ključni su cilj u strategijama smanjenja emisije. Oni su veoma efikasni u smanjenju nivoa azotnih oksida, omogućavajući dizel motorima da budu u skladu sa strogim standardima emisije. Pored toga, SCR tehnologija ne utiče na performanse motora i efikasnost goriva. Oslanja se na dopunu AdBlue-a, ali generalno zahteva manje često održavanje u poređenju sa DPF sistemima. Postoje različiti tipovi DPF-ova, uključujući filtere za protok kroz zid i filtere na bazi kordierita ili silicijum-karbida , svaki sa svojom strukturom i materijalima.


Dakle, možemo reći da su scr i dpf neka vrsta katalitičkog filtera sa saćem, samo su oblik i zidovi različiti. SCR je najnoviji filter i osetljiviji je od starijih tehnologija za bolju filtraciju.

Selektivna katalitička redukcija, baš kao DPF i katalitička, može se vremenom začepiti. Iako proizvođači kažu da selektivna katalitička redukcija neće biti začepljena, to nije tačno. Čak i ako je kvalitet Adblue visok i AdBlue injektor radi ispravno, ostaci će se akumulirati tokom vremena i selektivna katalitička redukcija će se začepiti. Pošto ovaj sistem ima filter i svi filteri su dizajnirani za zadržavanje prljavštine tako da će se vremenom začepiti.


Selektivna katalitička redukcija takođe može biti blokirana zbog upotrebe AdBlue lošeg kvaliteta. Generalno, kristalizovana površina kamena se javlja u selektivnoj katalitičkoj redukciji, to je zbog Adblue-a, a nivoi vode i uree su nepravilni u AdBlue-u.


Ponekad se AdBlue injektor takođe može pokvariti. Ako se injektor pokvari i ubrizga previše AdBlue-a, selektivna katalitička redukcija može biti začepljena zbog nestabilnog AdBlue-a. Ako se Adblue injektor pokvari i ubrizgava malo ili nimalo AdBlue-a, selektivna katalitička redukcija može biti začepljena jer se regeneracija ne dešava u ovom trenutku.

AdBlue obično blokira selektivnu katalitičku redukciju, a ponekad je unutrašnjost kabine potpuno prekrivena kristalizovanim kamenjem, što onemogućava dolazak do katalizatora. Do katalizatora se dolazi razbijanjem kamenja, ali ovo je veoma opasno, možete oštetiti katalizator dok razbijate kamenje. Selektivnu katalitičku redukciju možete lako očistiti tehnikama koje ćemo vam dati sa EMIRMAK DPF mašinom za čišćenje i pomoćnim rešenjima. Ako primenite trostepeni recept za čišćenje EMIRMAK SCR-a, imaćete 98% očišćenog SCR-a.